English
پيشگيري مهمتر از درمان است . رسالت انجمن مخاطره شناسي ايران بررسي نسبت خطر ؛ پيشبيني و پيشگير آن است .
اطلاعات تماس
 
تلفن: 81032236 021
نمابر: 86037081 021
آدرس دبیرخانه: تهران - خيابان کریم خان زند- ابتدای خیابان دکتر عضدی(آبان شمالی)- ساختمان دانشگاه علامه طباطبایی-طبقه سوم صندوق پستی: 6561-14155
پست الکترونیکی: Hazardology@yahoo.com
کد پستی: 1597633141
مشاهده خبر
20 درصد کربن های موجود در جو ناشی از خشک شدن تالاب ها است

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ، مسعود باقر زاده کریمی روز سه شنبه در نشست علمی ریز گردها و مخاطرات آن در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح اظهار داشت: ریز گردها به عنوان یک چالش زیست محیطی مشکل دنیا در آینده خواهد بود .

وی اظهار داشت: تاثیرات مخرب گرد و غبار بر محیط زیست در کوتاه مدت قابل لمس نیست، اما در بلند مدت موجب بروز تغییرات در محیط های طبیعی، زیستگاه ها و حیات وحش می شود.

وی بر نقش تالاب ها اشاره کرد و گفت : تالاب ها به دلیل ایجادرطوبت موجب چسبندگی ذرات خاک می شوند و به همین دلیل مانع بروز گرد و غبار خواهند شد .

وی افزود : رسوباتی که در تالاب ها ته نشین می شود از ریز دانه ترین رسوبات هستند از این رو وقتی تالابی خشک می شود به بستری مناسب برای بروز گرد و غبار تبدیل می شود از این رو باید حفاظت از تالاب ها در برنامه سازمان های ذیربط به صورت پر رنگ قرار گیرد.

باقر زاده کریمی ادامه داد: تالاب ها تثبیت کنندگان مهم کربن در کره زمین هستند به گونه ای که اکنون میلیارد ها تن کربن در تالاب های کشور ذخیزه شده است که در صورت خشک شدن این عناصر در جو کره زمین آزاد می شوند .

وی اظهار داشت: مدیریت نادرست منابع آب در بالا دست ، خشک شدن تالاب ها ، خشکسالی ، کاهش سطح و تراکم پوشش گیاهی و تخریب سطح خاک از علل وقوع پدیده ریز گرده است .

معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت از محیط زیست اظهار داشت: در سازمان محیط زیست 31 منطقه تالابی با درصد های متفاوت خشکی که منشا گرد و غبار بودند مورد بررسی قرار گرفت که نتیجه آن مدیریت غیر مهندسی فعالیت های صورت گرفته در منطقه بود.

باقر زاده ادامه داد: به عنوان مثال تالاب شور گلپایگان در سال 1360 یک تالاب 8 هزار هکتاری بود که با هدف توسعه کشاورزی ،شبکه زهکشی بدون کار کارشناسی در آن ایجاد شد که نتیجه آن از بین رفتن تالاب است و از آنجا که زمین منطقه شور بود کشاورزی هم تعطیل شد .

وی در ادامه به وضعیت دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: حوزه آبی این دریاچه سالانه شاهد 7 میلیارد متر مکعب بارش بود که اکنون به 5 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است و این کاهش در حالی صورت گرفته که در الگوی مصرف آب در کشاورزی ، شرب و صنعت هیچ تغییری ایجاد نشده است .

وی تاکید کرد : اگر وضعیت به همین روال پیش رود در آینده نه چندان دور تمام تالاب های کشور از بین خواهند رفت از این رو باید به بحث مدیریت ریسک (خطر پذیری )بپردازیم و انعطاف پذیری خود را بالا ببریم تا مصرف آب شرب ، صنعت ، کشاوزی و محیط زیست در کنار هم پیش رود .

نشست علمی ریزگردها و مخاطرات آن در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح امروز برگزار شد .

منبع: ایرنا
نویسنده خبر: مهرداد سرهنگی
تاریخ انتشار: 1392/07/30 - 17:7
شناسنامه انجمن

 

"انجمن مخاطره شناسي ايران"

به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي مخاطره شناسي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پ‍ژوهشي در زمينه هاي مخاطره شناسي تشكيل شد.