English
پيشگيري مهمتر از درمان است . رسالت انجمن مخاطره شناسي ايران بررسي نسبت خطر ؛ پيشبيني و پيشگير آن است .
اطلاعات تماس
 
تلفن: 81032236 021
نمابر: 86037081 021
آدرس دبیرخانه: تهران - خيابان کریم خان زند- ابتدای خیابان دکتر عضدی(آبان شمالی)- ساختمان دانشگاه علامه طباطبایی-طبقه سوم صندوق پستی: 6561-14155
پست الکترونیکی: Hazardology@yahoo.com
کد پستی: 1597633141
مشاهده خبر
وقوع 35 نوع حادثه طبیعی در ایران

به گزارش ایرنا اسماعیل نجار روز یكشنبه در مراسم رونمایی از آیین نامه نخستین جشنواره ملی فیلم كوتاه امید در یزد افزود: ایران از لحاظ تنوع حوادث در دنیا رتبه دهم و در آسیا رتبه چهارم را دارد.
وی، زلزله های مهیب، سیل ، توفان، صاعقه، خشكسالی، سرمازدگی، بهمن، فرونشست زمین، آتش سوزی و گرد و غبار را از جمله این حوادث اعلام كرد.
وی، آموزش و ارتقای سطح آگاهی آحاد مردم در مقابله با بحران را مهم خواند و اظهار كرد: بیش از یكهزار نفر از مدیران و مسوولان كشوری در 6 استان در كارگاه های آموزشی كه به همین منظور برپا شد شركت كردند.
رئیس سازمان مدیریت بحران كشور خاطرنشان كرد: مردم در سطوح مختلف باید از پیامدها، مخاطرات حوادث و بلایای طبیعی آگاهی داشته باشند ضمن اینكه آموزش های لازم در این زمینه در كشور درحال اجراست.
وی اظهار كرد: باید به جای توجه به نما، محل استقرار ساختمان و دكوراسیون آن، به كیفیت و مقاوم سازی در برابر حوادث توجه شود كه البته به این موضوع كمتر نگاه می شود.
معاون وزیر كشور با بیان اینكه باید بخشی از هزینه های ساخت وساز صرف ایمنی شود گفت: امروز دنیا با به كارگیری خرد، دانش و علم توانسته خود را در مقابل حوادث ایمن كند.
وی اظهار كرد: كشور ژاپن با حوادث گوناگون روبروست اما امروز با به كارگیری اندیشه و علم، خود را مقابل حوادث ایمن كرده به گونه ای كه در برابر زلزله های بالای هفت ریشتر حتی یك جانباخته گزارش نمی شود.
*** آبرسانی به هفت هزار و 500 روستا در كشور
رئیس سازمان مدیریت بحران كشور با بیان اینكه اكنون به 7500 روستا در كشور با تانكر آبرسانی می شود گفت: عدم بارش و نوع و زمان، تغییر اقلیم و گرم شدن زمین موجب شده كه با بحران كم آبی و بی آبی روبرو شویم.
نجار با اشاره به اینكه استان یزد با بحران بی آبی روبروست افزود: این استان در مدیریت آب كشور سرآمد است و امیدواریم مدیریت مصرف آب سرلوحه كار هم مردم ایران قرار گیرد.
وی خاطرنشان كرد: دولت در تلاش است آب شرب مردم را تامین كند، در بخش كشاورزی هم باید بهره وری آب را افزایش دهیم.
نجار در ادامه به برگزاری نخستین جشنواره ملی فیلم كوتاه امید در یزد اشاره و گفت: استفاده از زبان هنر به جای سخنرانی و داستان، تاثیر بیشتری در جامعه دارد، تاثیر هنر گاه می تواند به ایجاد یك جریان در جامعه منجر شود.
وی با بیان اینكه این جشنواره در بخش های مختلف برگزار می شود تصریح كرد: حوادث ، آگاهی از مخاطرات ، ارتقای تاب آوری جامعه، افزایش امید، ترویج فرهنگ ایمنی ، كاهش خطر پذیری بلایای طبیعی ، مدیریت بحران و رفتار انسانها در بحران از محورهای جشنواره یاد شده است.
مسوول جشنواره ملی فیلم كوتاه امید، هدف از برگزاری این آیین فرهنگی را معرفی آثار برتر ، اهمیت دادن به نقش كلیدی رسانه های تصویری ، تشویق هنرمندان عرصه سینما و تلویزیون ، رشد و رونق تولید، نمایش فیلم های كوتاه و ارتقای فرهنگ و دانش عمومی در زمینه مدیریت بحران اعلام كرد.
نجار آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره را یكم آذر ماه سال جاری ذكر و اظهار كرد: جشنواره مذكور پنجم دیماه همزمان با روز ملی ایمنی در برابر زلزله در یزد بر گزار می شود.
در این مراسم از آیین نامه نخستین جشنواره ملی فیلم كوتاه امید رونمایی شد.

منبع: ایرنا
تاریخ انتشار: 1399/02/10 - 17:15
شناسنامه انجمن

 

"انجمن مخاطره شناسي ايران"

به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي مخاطره شناسي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پ‍ژوهشي در زمينه هاي مخاطره شناسي تشكيل شد.