English
پيشگيري مهمتر از درمان است . رسالت انجمن مخاطره شناسي ايران بررسي نسبت خطر ؛ پيشبيني و پيشگير آن است .
اطلاعات تماس
 
تلفن: 81032236 021
نمابر: 86037081 021
آدرس دبیرخانه: تهران - خيابان کریم خان زند- ابتدای خیابان دکتر عضدی(آبان شمالی)- ساختمان دانشگاه علامه طباطبایی-طبقه سوم صندوق پستی: 6561-14155
پست الکترونیکی: Hazardology@yahoo.com
کد پستی: 1597633141
مشاهده خبر
هشداری برای زلزله‌های احتمالی آینده
واکاوی آخرین نتایج بررسی لرزه‌خیری تهران
 
هشداری برای زلزله‌های احتمالی آینده
 
جمیله واشقانی‌فراهانی . دکترای زلزله‌شناسی مهندسی و پژوهشگر دانشگاه تهران
 
هدف اصلی این یادداشت، ارایه نتایج بررسی فعالیت امروزی لرزه‌ تهران بر اساس داده‌های 14سال اخیر زمین‌ساختی در گستره تهران است. لرزه‌خیزی یک منطقه وابسته به میزان تغییرشکل و ویژگی‌های پوسته در آن منطقه است. در تحقیقی که انجام شد، 14سال داده‌های ثبت‌شده در گستره تهران که توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری تهران (موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران) که در بین سال‌های 1375 تا 1388 ثبت شده‌اند و همچنین داده‌های شبکه لرزه‌نگاری محلی و دایمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران (که شامل رخدادهای بین سال‌های 1383 تا 1388 است) و داده‌های بین سال‌های 1383 تا 1389 از مرکز ملی شبکه لرزه‌نگاری باند پهن ایران (پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله) در گستره تهران مورد استفاده قرار گرفت. بر اساس کاتالوگ جامع تشکیل‌شده از سه‌پایگاه و پس از پالایش داده‌های زلزله‌های مصنوعی با روش سامانه‌های عصبی فازی، لرزه‌خیزی گستره تهران بررسی شد. سوال این است که آیا بر اساس رخداد زلزله‌های کوچک با بزرگای محلی بین یک تا 4/6 ، گسل‌های موجود در منطقه فعال هستند یا خیر؟ بر اساس یافته‌های پژوهشی که توسط این‌جانب انجام شد، گسل‌های ایوانکی، کهریزک، مشاء و شمال تهران، گسل‌هایی با پتانسیل بالای فعالیت، شناخته شدند و دو رخداد از مهم‌ترین زلزله‌های اخیر در جنوب تهران (زلزله 25مهر 1388 با بزرگای چهار و زلزله اول اسفند 1389 با بزرگای 4/1 ) در اثر جنبایی پهنه گسله ایوانکی رخ دادند که هشداری برای فعالیت احتمالی آینده در این منطقه است. بنابراین پس از بررسی و تحلیل داده‌های ثبت‌شده توسط سه‌پایگاه لرزه‌نگاری یادشده در تهران، برخی روندهای فعال در منطقه که سطح فعالیت آنها نسبتا قوی است، مشخص شدند. گسل‌های تهران در پای رشته‌کوه البرز واقع شده‌اند. داده‌های دستگاهی توزیع رومرکز زمین‌لرزه‌ها و نقشه به‌دست‌آمده از انرژی لرزه‌ای منطقه نشان داد پهنه‌های فعال اصلی با مقادیر بالایی از انرژی مربوط به خردلرزه‌ها در شرق تهران واقع است و پتانسیل بالایی از فعالیت‌های لرزه‌ای در این منطقه وجود دارد. خوشه‌هایی از خردلرزه‌ها در محل تقاطع گسل‌ها مشاهده می‌شود. قوی‌ترین سطح فعالیت مرتبط با قسمت شرقی گستره تهران است. در تقاطع گسل‌های مشاء و شمال تهران در شمال‌شرق تهران (محل روستای کلان لواسان) خوشه‌ای از خردلرزه‌های اخیر مشخص است. بر اساس پژوهش حاضر پیش‌بینی احتمال رخداد زلزله‌ای با بزرگای هفت تا 7/5 در گستره تهران منطقی به نظر می‌رسد. طول گسل‌های شمال تهران، ایوانکی، کهریزک و پیشوا به‌عنوان نمادی از توان لرزه‌زایی برای یک رخداد زمین‌لرزه بزرگ در آینده در نظر گرفته می‌شود. همچنین مشاهده یک نبود لرزه‌ای در جنوب‌شرق تهران نیز هشدار و زنگ خطری برای احتمال وقوع یک زلزله بزرگ (بر اساس ارزیابی توانایی گسل‌های بزرگی نظیر گسل‌های پارچین و ایوانکی و وجود شواهد زلزله‌های تاریخی و دستگاهی بررسی‌شده) در گستره تهران است. البرز مرکزی و مناطق اطراف تهران یک منطقه زمین‌ساختی فعال است.
 
لینک مرتبط: http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?News_Id=29635&V_News_Id&Src=Main
منبع: روزنامه شرق
نویسنده خبر: مهرداد سرهنگی
تاریخ انتشار: 1392/10/21 - 15:11
شناسنامه انجمن

 

"انجمن مخاطره شناسي ايران"

به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي مخاطره شناسي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پ‍ژوهشي در زمينه هاي مخاطره شناسي تشكيل شد.